Szkolenie pn. Na ścieżce turystycznej. Przystanki naszej historii. Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie (2.12.)

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza 2 grudnia 2023 r. na szkolenie w muzeum i w przestrzeni miasta. To specjalne szkolenie zaprezentuje uczestnikom potencjał i sposób wykorzystania turystycznego i edukacyjnego obiektów pn. „Przystanki naszej historii. Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie”, które z końcem listopada 2023 r.  staną w przestrzeni miasta.

UWAGA! Rekrutacja zakończona - limit miejsc wyczerpany. Uczestnicy szkolenia otrzymają potwierdzenia udziału drogą emailową.

Już wkrótce w przestrzeni miasta staną „Przystanki naszej historii. Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie”. Dzięki nim mieszkańcy Stalowej Woli i turyści łatwiej poznają historię i zabytki miasta. Muzeum przygotowało specjalne szkolenie, na którym zaprezentuje uczestnikom potencjał oraz sposób wykorzystania turystycznego i edukacyjnego tych obiektów.

„Przystanki naszej historii. Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie” ulokowane w przestrzeni miasta w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie osiedli Charzewice, Rozwadów oraz dawnej wsi Pławo powstały dzięki projektowi pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli, realizowanemu w ramach Programu Rozwój Lokalny, wdrożonego przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli pod przewodnictwem Lidera – Gminy Stalowa Wola. W oparciu o nie Muzeum przygotowało szkolenie dla mieszkańców miasta, którzy chcieliby w przyszłości skorzystać z zalet tych urządzeń na potrzeby regionalnej turystyki.

Szkolenie odbędzie się 2 grudnia 2023 r. (sobota) w godzinach 10.00-13.30. Najpierw w budynku Muzeum Regionalnego, a później w przestrzeni miasta uczestnicy dowiedzą się, jak działają przystanki i jak je wykorzystać w edukacji regionalnej. Zaproszenie skierowane jest do wolontariuszy, którzy w przyszłości mogliby zostać przewodnikami na tej nowopowstającej ścieżce turystycznej. Do udziału w szkoleniu zaproszona została zarówno młodzież, jak i dorośli oraz seniorzy. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia udziału w szkoleniu.

Szkolenie jest już ostatnim działaniem w ramach projektu dofinansowanego z funduszy norweskich. Ze względu na jego charakter obowiązują wcześniejsze zapisy.

Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy.

Zgłoszenie udziału w szkoleniu można dokonać: wypełniając formularz online – znajdujący się pod linkiem https://forms.gle/iHK2svpvv5zWHs4H9  lub wypełniając kartę zgłoszenia na szkolenie w formie papierowej, dostępną w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli przy ulicy Sandomierskiej 1.

Organizator zapewnia transport wg programu szkolenia.

Informacja: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1, 37-450 Stalowa Wola

tel. 518 726 705,  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą smartfonów i słuchawek mini jack.

Miejsce szkolenia

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1, (sala edukacyjna na parterze) oraz Ekopunkty w przestrzeni miasta.

PROGRAM

10.00-10.30 Na ścieżkach historii – wprowadzenie do tematyki szkolenia, prowadząca Elżbieta Skromak, koordynatorka projektu

10.30-11.30 Trasa piesza – szkolenie w przestrzeni miasta w oparciu o Ekopunkty: Muzeum–Synagoga–Rynek–Dworzec–Siedziba Kedywu–Galeria, prowadząca Beata Trybuła, przewodniczka miejska

11.30-13.00 Trasa autokarowa w oparciu o Ekopunkty: Klasztor–Cmentarz–Pławo–Park w Charzewicach, prowadząca Beata Trybuła, przewodniczka miejska

13.00-13.30 Podsumowanie szkolenia, spotkanie ze „świadkami historii” – uczestnikami projektu, rozdanie zaświadczeń

13.30 Poczęstunek dla uczestników szkolenia

Szczegółowe informacje o projektowych przedsięwzięciach znajdują się na internetowej stronie Muzeum: www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce Projekty.

www.norwaygrants.pl           www.norwaygrants.org

Szkolenie zostało zaplanowane w ramach zadań realizowanych przez Muzeum stalowowolskie w ramach przedsięwzięcia „PRZYSTANKI NASZEJ HISTORII EKOpunkty informacji o lokalnym dziedzictwie” w projekcie pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli i realizowanego w ramach programu pn. Program Rozwój Lokalny, zarządzanego przez Lidera – Gminę Stalowa Wola. Projekt został dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz ze środków Budżetu Państwa (15%) i ma na celu poprawę rozwoju lokalnego i instytucjonalnego Stalowej Woli.

Opracowanie tekstu: E.Skromak

projekty